Eestimaa metsad ja niidud pakuvad rikkalikku seenerikkust ning seenehooaja saabudes kutsub loodus meid seenele. Kui plaanid nautida seente korjamist ja looduses aega veeta, on oluline meeles pidada mõningaid põhitõdesid ja järgida eetilisi põhimõtteid, et austada loodust ning tagada seente korjamine jätkusuutlikul ja vastutustundlikul viisil.

1. Tundmaõppimine on võti: Enne seenele minekut uuri erinevate seenteliikide kohta. Õpi ära tuntud söödavad ja mürgised seened ning nende eristamise viisid. Teadmised on parim vahend ohutu ja rõõmsa seeneretke jaoks.
2. Ära kogu liiga palju: Kogu ainult seda, mida tõesti vajad ja kasutada saad. Ära võta üle lubatud piiride ning hoia tasakaal liigilise mitmekesisuse säilitamisel. Metsad on ökosüsteemid, kus iga liik täidab oma olulist rolli.
3. Kogu korralikult: Kui kogud seeni, siis tee seda hoolikalt ja jäta osa seentest kasvama. Ära hävita seene kogu ning ära murra seeni juurtega. Nii tagad nende jätkusuutliku kasvu ka tulevasteks aastateks.
4. Loobu plastikust kottidest: Eelista naturaalseid kotte või korve, et hoiduda plastiku kasutamisest. See aitab vähendada jäätmeid ning hoida loodust puhtana.
5. Ära jäta jälgi: Jälgi loodusesse minnes ja sealt lahkudes, et sa ei jäta maha risu ega kahjusta taimi. Hoia matkarajad ja loodusala puhtad ning lase looduse ilul säilida.
6. Kasvukohtade kaitse: Ära paljasta saladuskatte all olevaid seenekohti. Teised seentehuvilised võiksid samuti neid nautida ning seene liigiline mitmekesisus on kõigi huvides.
7. Väldi haruldaste liikide korjamist: Mõned seeneliigid võivad olla ohustatud või haruldased. Võimalusel jäta need seened rahule, et aidata kaasa nende säilimisele.
8. Hoia metsloomadega arvestust: Jäta osa seentest metsloomadele, kes samuti toituvad neist. Metsloomade toitumine on osa ökosüsteemi tasakaalust ning nende vajaduste austamine on oluline.
9. Puhasta seened korralikult: Enne seente tarbimist veendu, et oled need põhjalikult puhastanud ja õigesti identifitseerinud. Valesti valmistatud seened võivad olla ohtlikud.
10. Naudi loodust ja austust: Seenel käies võta aega looduse ilu nautimiseks. Ära häiri taimi ja loomi ning jäta mets sellisena, nagu selle leidsid.

Seeneseljakond Eestimaa metsades võib olla lõõgastav ja hariv kogemus, kui järgid eetilisi põhimõtteid ning hoiad loodust austusega. Mõeldes sellele, kuidas me oma tegevusega mõjutame ökosüsteemi, saame tagada, et ka tulevastel põlvkondadel on võimalus nautida Eesti metsade aardeid.